Historie

7. února roku 1961 přišlo povolení z Ústředního výboru ČSTV k založení Tělovýchovné jednoty (TJ) v Tošanovicích.
V únoru téhož roku započala výstavby parku s tanečním parketem a sportovního střediska s hřištěm na kopanou, hřištěm na odbíjenou a s klubovnou ve které byly dvě prostorné šatny, umývárny a bytová jednotka pro hospodáře.

V květnu převzaly Československé státní statky (ČSSS) se sídlem v Hnojníku patronát nad TJ a přislíbili jak finanční, tak hmotnou podporu.
Název klubu byl USTANOVEN NA TJ ČSSS TOŠANOVICE.

Ještě téhož měsíce byla podána přihláška do soutěže v odbíjené a dva měsíce později přihláška do soutěže v kopané.

V sobotu 12.8.1961 proběhlo otevření hřiště při příležitosti 1. ročníku Memoriálu Bohumila Galetky (zesnulého po autonehodě) v kopané. Nedělní část turnaje se dohrávala kvůli nezpůsobilému terénu po dešti na hřišti ve Vojkovicích. Turnaj vyhrál Sokol Lučina před domácími Tošanovicemi, třetím Sokolem Vojkovice a čtvrtým Sokolem Dobratice. Putovní pohár věnoval otec zesnulého B. Galetky.

20.8.1961 nastoupilo družstvo TJ ČSSS Tošanovice k historicky prvnímu mistrovskému zápasu v okresním přeboru na hřišti ve Fryčovicích a utrpělo porážku 9:2. Prvních dvou bodů a prvního vítězství v soutěži se Tošanovice dočkaly v Metylovicích (2:3). První domácí zápas okresního přeboru vyzvaly Tošanovice Oldřichovice (0:5).

Soutěžních okresních klání se účastnilo i družstvo dorostenců a později starších žáků.

1961 – fotografie z přátelského utkání mezi celky „svobodných“ a „ženatých“

1963/64 – společná fotografie celku mužů a společná fotografie celku dorostenců

1967 – zápas okresního přeboru III.třídy na hřišti v Tošanovicích

1970/71 – v prosinci roku 1970 proběhly oslavy 10. výročí založení Tělovýchovné jednoty za účasti zástupců OV ČSTV a zástupců ligového Třince, kteří při této příležitosti poskytli Tošanovicím 2000 Kč na zakoupení rekvizit.

TJ pořádalo mimo turnaje i přátelské zápasy mezi svobodnými a ženatými, později mezi muži a ženami, zájezdy pro hráče a jejich rodinné příslušníky, sportovní plesy a nebo se sportovci účastnili prvomájových pochodů

1972 – společné fotografie družstva mužů

V letech sedmdesátých vyšlo v novinách i několik článků o Tošanovické TJ, o její spolupráci se zemědělci, darování krve a soutěži o titul vzorný oddíl ČSTV

Nastupující hráči TJ ČSSS Tošanovice – za rozhodčíma nastupují kapitán Víťa Galetka, gólman Leoš Voznica…